Το μάθημα των Καλλιτεχνικών, μέσω της μορφοπλαστικής διαδικασίας και πράξης, συνιστά άσκηση με έναν ολιστικό τρόπο σε γνωστικές λειτουργίες όπως η αντίληψη, η μνήμη, η κρίση, η ικανότητα επιλογής, η αξιολόγηση, η ενσυναίσθηση, ο σχηματισμός και ο μετασχηματισμός εννοιών, η μεταγνώση.

Το μάθημα των Καλλιτεχνικών διδάσκεται και στις τρεις τάξεις του σχολείου μας, με πρωταρχική επιδίωξη του μαθήματος η εμπλοκή των μαθητών/-τριών μας στη διαδικασία της εικαστικής δημιουργίας και η ανάγνωση – ερμηνεία του φαινομένου και των προϊόντων τέχνης με τρόπο ενεργητικό και βιωματικό.

Αξιοποιώντας όλα τα παραπάνω, οι μαθητές μας καταλλήγουν να δημιουργούν τα δικά τους έργα τέχνης, αλλά και να αξιολογούν την τέχνη μέσα από την κριτική τους σκέψη.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Λάττα Σίσσυ