Οι δεξιότητες του 21ου αιώνα απαιτούν την εμπλοκή των μαθητών/-τριών σε «πραγματικά προβλήματα» που σχετίζονται με το περιβάλλον, την οικονομία της τοπικής κοινωνίας κ.λπ., και με θέματα που σχετίζονται με την «υπεύθυνη έρευνα». Σύμφωνα με διεθνείς αναφορές, για την ανάπτυξη της αίσθησης του «ενεργού πολίτη», η εστίαση των Προγραμμάτων Σπουδών να πρέπει να είναι στην ανάπτυξη δεξιοτήτων μέσω των επιστημών συνδυάζοντας θετικές επιστήμες με την τέχνη και άλλες ανθρωπιστικές επιστήμες.

Εστιάζοντας στα παραπάνω οι μαθητές μας, μέσα στον χώρο του εργαστηρίου αναπτύσουν δεξιότητες και υλοποιούν τεχνουργήματα αξιοποιώντας γνώσεις από πολλά γνωστικά αντικείμενα με σκοπό φυσικά την κατανόηση της τεχνολογίας.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κυριάκη Παναγιώτα (Πέννυ)