Στο 1ο Γυμνάσιο Ηρακλείου Αττικής λειτουργεί θεσμικά Τμήμα Ένταξης από το  2008 (ΚΥΑ 121208/Γ6/22-09-2008). Σε αυτό στηρίζονται μαθητές/τριες με αναπηρία ή /και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες με σκοπό να αρθούν τα εμπόδια που αντιμετωπίζουν στη μαθησιακή διαδικασία ή στην κοινωνική τους προσαρμογή και να ενισχυθεί η αίσθηση του «ανήκειν» στο σχολικό περιβάλλον.

Αίθουσες Φιλολογικών μαθημάτων

Το πρόγραμμα του Τμήματος Ένταξης (ΤΕ), σύμφωνα με τα οριζόμενα από τη νομοθεσία, είναι εβδομαδιαίο, κυκλικό και λειτουργεί εντός του διδακτικού ωραρίου των μαθημάτων. Ανάλογα με τις ανάγκες οι μαθητές που φοιτούν σε αυτό στηρίζονται μέσα στις τυπικές τάξεις με συνδιδασκαλίες ανάμεσα στους καθηγητές γενικής και ειδικής αγωγής ή/και σε ξεχωριστή αίθουσα του τμήματος ένταξης ατομικά ή σε μικρές ομάδες.

Αίθουσα Μαθηματικών

Κατά τη σχολική χρονιά 2023-24 το Τμήμα Ένταξης στελεχώνεται από πέντε εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής, δυο οργανικά ανήκοντες  κα Κυβετού Γεωργία (Φιλόλογο) και κ. Μάλλιακα Ευστράτιο (Μαθηματικό) και τρεις ακόμα, κα Καρδαρά Ελισάβετ (Φιλόλογο), κα Τζουμέρκα Βασιλική (Μαθηματικό) κα Χρηστάκου Αγγελική (Φυσικό) καλύπτοντας λειτουργικές ανάγκες του. Και  οι πέντε είναι εκπαιδευτικοί ειδικής αγωγής με πολυετή πείρα στον χώρο της ειδικής αγωγής.

Αίθουσα Φυσικής

Κύριο μέλημα είναι η υιοθέτηση και υλοποίηση καλών συνεργατικών πρακτικών ανάμεσα σε μαθητές μεταξύ τους, σε εκπαιδευτικούς και μαθητές, σε εκπαιδευτικούς και γονείς/κηδεμόνες, στο σχολείο και σε φορείς, και η ενστάλαξη συμπεριληπτικής κουλτούρας απαντώντας στην σημερινή ανάγκη ύπαρξης ενός «σχολείου για όλους».