Διασχολικός Διαγωνισμός Γυμνασίων “Ελληνική Γλώσσα και Πολιτισμός”

Η 9η Φεβρουαρίου, ημέρα θανάτου του εθνικού ποιητή της Ελλάδας Δ. Σολωμου, έχει καθιερωθεί να εορτάζεται ετησίως ως παγκόσμια ημέρα της ελληνικής γλώσσας. Με αφορμή λοιπόν την ημέρα αυτή το σχολείο μας συμμετείχε στον Διασχολικό Διαγωνισμό Γυμνασίων «Ελληνική Γλώσσα και Πολιτισμός» που διοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήρια «Η Ελληνική Παιδεία» για μαθητές Γυμνασίου της Περιφέρειας Αττικής.

Οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Ηρακλείου Αττικής που συγκρότησαν την τετραμελή ομάδα εκπροσώπησης ήταν οι: Καταγή Ανδριάνα και Τσόκογλου Αικατερίνη της Γ τάξης, Μπόκαρης Απόστολος της Β τάξης, Κοντός Ιωάννης της Α τάξης. Οι μαθητές μας διαγωνίστηκαν με μαθητές αντίστοιχων ομάδων από 19 ιδιωτικά και δημόσια σχολεία της περιφέρειας Αττικής σε μια «γιορτή» της γλώσσας κ του πολιτισμού. Βίωσαν μια εμπειρία η οποία εκτός από τις γνώσεις στη νέα και αρχαία ελληνική γλώσσα κ στην ιστορία, ανέδειξε αξίες όπως η ευγενής άμιλλα η συνεργατικότητα και η ομαδικότητα. Δίνουμε συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την εξαιρετική τους προσπάθεια και προσδοκούμε στο ενδιαφέρον και τη διάθεση συμμετοχής των μαθητών μας και σε άλλες ανάλογες δράσεις !!

Οι συντονίστριες καθηγήτριες: Άννα Πανοπούλου Ευφροσύνη Παπαδάκη